Rodzaje i fasony sukienek

Zanim człowiek nauczył się szyć i wytwarzać tkaniny okrywał swoje ciało przepasując go kawałkami futra lub skóry. Wielką precyzją w okrywaniu swojego ciała udrapowanym kawałkiem tkaniny wykazali się starożytni Grecy i Rzymianie. Mimo że nie mieli do wyboru takiej różnorodności tkanin, na greckiej lub rzymskiej agorze trudno było znaleźć kobietę w identycznie upiętej tunice. Współcześni projektanci mody także proponują nam różne fasony sukienek. Wśród nich wyróżnić możemy następujące typy:

  1. sukienki na co dzień;
  2. koktajlowe;
  3. wizytowe;
  4. sportowe;
  5. letnie;
  6. wieczorowe.

W każdym z tych typów sukienek znaleźć możemy sukienki uszyte według różnych fasonów.

 

Popularne fasony sukienek

 

Sukienki bombka

 

Wśród nich wyróżnić można dwa podstawowe typy: klasyczną bombkę i tak zwaną „baby doll”. Pierwsza sukienka z reguły ma bardzo dopasowaną górę, bardzo często ma wąskie ramiączka lub nie ma ich wcale. Talia w klasycznej bombce jest bardzo mocno zaznaczona, a dół jest mocno rozkloszowany. W klasycznej sukience bombce najlepiej wyglądają kobiety, które mają zgrabne nogi i drobną sylwetkę. Z reguły klasyczne sukienki bombki to mini. Drugi typ bombek mogą założyć kobiety, które chcą ukryć wystający brzuszek. Bombki zaliczane są do sukienek wieczorowych.

 

Sukienki tulipan

 

Wywodzą się od sukienek typu bombka. Góra tych sukienek jest odkryta, od talii sukienka się rozszerza i stopniowo zwęża się. Sukienki tulipan niekoniecznie szyje się o długości mini, mogą mieć także długość za kolano. Sukienka tulipan to przykład sukienki koktajlowej.

Sukienki empire

 

Współczesne sukienki empire inspirowane są sukienkami z lat dwudziestych minionego wieku. Ten fason sukienek wyróżnia podwyższona talia. Kilkanaście lat temu sukienki w stylu empire w zasadzie wybierały wyłącznie kobiety w ciąży. Dzisiaj się to zmieniło i sukienkę z podwyższoną talią może założyć każda kobieta. W zależności od tego, z jakiej tkaniny zostanie uszyta, sukienka w stylu empire może być zarówno suknią wieczorową, jak i sukienką na lato.

 

Sukienki princeski

Od linii bioder sukienki te rozszerzają się, w talii i biuście są dopasowane. Dzięki temu, że princeska rozszerza się od linii bioder, jest fasonem idealnym dla kobiet o masywnych udach. Ten fason pozwala optycznie wysmuklić całą sylwetkę. Sukienki princeski można nosić zarówno na co dzień (są idealne do pracy), uszyte z bardziej szlachetnych tkanin (jedwabiu, tafty) mogą pełnić także rolę sukienek koktajlowych. Mogą mieć różną długość, najczęściej są jednak krótkie. Nie mają rękawów, wymagają więc zgrabnych ramion.